Polecamy książki, filmy, wydarzenia. To, co może być wartościowe dla absolwentów APLO:
W pętli nawyku. Jak zmienić złe przyzwyczajenia w organizacji?
Czym są nawyki? Jakie są ich dobre, a jakie złe strony? Marek Matkowski – wieloletni trener Akademii Przywództwa Liderów Oświaty Instytutu Humanites w jednym ze swoich artykułów pisze: Nawyki to…
Usługi publiczne w kryzysie – edukacja do zmiany – raport
Nauka zdalna w czasie pandemii COVID-19 to norma. Dzieci i młodzież w Polsce już rok spędziły w ten sposób. Nieznany wcześniej tryb pracy stanowił gigantyczne wyzwanie dla wszystkich. Więcej informacji…
JAKA SZKOŁA OD 1 WRZEŚNIA? – ZBIÓR PROPONOWANYCH ROZWIĄZAŃ
Instytut Humanites na bazie wirtualnego spotkania z Dyrektorami Szkół na wszystkich poziomach nauczania, które odbyło się w dn.26.08.2020 w ramach Klubu Alumnów APLO, opracował zbiór rozwiązań wspierających liderów placówek oświatowych.…
Przygotowanie do nauczania zdalnego 2020/2021 – Sonda wśród dyrektorów placówek oświatowych – wyniki
Przygotowanie do nauczania zdalnego 2020/2021 – wyniki sondy! Wyniki ankiety, w której badane było, na ile obawy dyrektorów placówek oświaty sprzed 1 września się zmaterializowały i z czym cały czas…
Jaki lider taka szkoła
“Jaki lider taka szkoła! Od września polskie szkoły próbują wrócić do normalności, ale to nie jest łatwe. Ostatni semestr był dla nauczycieli i uczniów koszmarny, ale najwięcej zależało od dyrektorów…
Dyrektorzy szkół z dużymi obawami weszli w nowy rok szkolny
Możliwy przyrost zachorowań wśród uczniów i nauczycieli, dostosowanie się do narzuconych wytycznych MEN oraz zadbanie o społeczną funkcję szkoły – to dzisiaj największe zmartwienia dyrektorów szkół. Mimo to większość z nich zdecydowała się na…
GOTOWOŚĆ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH NA ROK SZKOLNY 2020/2021
Instytut Humanites przeprowadził SONDĘ wśród dyrektorów placówek oświatowych na temat ich gotowości do podjęcia pracy w roku szkolnym 2020/2021. Wyniki sondy zostały zaprezentowane podczas WEBINARU zorganizowanego w ramach klubu ALUMNÓW…
JAKA SZKOŁA OD 1 WRZEŚNIA? – ZBIÓR PROPONOWANYCH ROZWIĄZAŃ
Instytut Humanites na bazie wirtualnego spotkania z Dyrektorami Szkół na wszystkich poziomach nauczania, które odbyło się w dn.26.08.2020 w ramach Klubu Alumnów APLO, opracował zbiór rozwiązań wspierających liderów placówek oświatowych.…
OCENIANIE I POMOC PSYCHOLOGICZNA W NAUCZANIU ZDALNYM
Inspiracje dla dyrektorów placówek oświatowych jak poradzić sobie z ocenianiem i na ile jest ono konieczne przy zdalnym nauczaniem w obliczu koronawirusa. Jakie formy pomocy psychologicznej oferować? Zbiór dobrych praktyk…
CZEGO WIĘCEJ CZEGO MNIEJ W NAUCZANIU ZDALNYM – zbiór dobrych praktyk
Inspiracje dla dyrektorów placówek oświatowych jak poradzić sobie ze zdalnym nauczaniem w obliczu koronawirusa. Zbiór dobrych praktyk wypracowanych w ramach Wirtualnego Spotkania Klubu Alumnów APLO 25.03.2020. Aby zapoznać się z…
Sondaż NEXERY: Czy polskie szkoły zdały egzamin z nauczania online?
Czy szkoły poradziły sobie z tym wyzwaniem? Na zlecenie NEXERY – partnera APLO 2020 – pod koniec marca 2020 r. przeprowadzono sondaż wśród rodziców dzieci w wieku szkolnym i zapytano…
“Ego-management system” – Mateusz Grzesiak
„Ego Management System” czyli jak dopasować się do zmiennego otoczenia i sytuacji jakie w życiu spotykamy. Do tego celu kluczowym narzędziem jest matryca osobowości, a sama transformacja własnego ego…
Ken Blanchard „Jednominutowy menadżer”
Czy jedna minuta to dużo? Czy można coś zmienić lub osiągnąć w tak krótkim czasie? Światowy bestseller, z którego korzystają miliony menadżerów bez względu na wielkość zespołu. Dzięki opisanym w…
Porozumienie dla Edukacji
„Porozumienie dla Edukacji” jest zestawem społecznie wypracowanych postulatów dotyczących zmian, jakich oczekujemy w edukacji. My – tworzący edukację – uczniowie, rodzice, nauczyciele, dyrektorzy, samorządowcy i wszyscy zaangażowani. Dokument „Porozumienie dla…
“Szkoła zabija kreatywność?” Sir Ken Robinson
Nowy rok szkolny, nowi uczniowie, nowe wyzwania i nowe pomysły. Czy szkoła rozwija czy zabija kreatywność? Czy nasze dzieci wracają z niej z nowymi pomysłami, czy też zostają wtłoczone w…
Patrick Lencioni „Cztery obsesje wyjątkowego szefa”
Porywająca i pouczająca opowieść o przywództwie. Jak zbudować zdrową organizację? Co jest ważniejsze? Czy zawsze łatwo to ocenić? Patrick Lencioni za pomocą historii pewnej intrygi korporacyjnej przedstawia zasady budowania zdrowej…
“Lider w akcji” – Piotr Cieszewski
„Najważniejszą kompetencją biznesową jest przywództwo. Nie sprzedaż, nie produkcja, tylko przywództwo, ponieważ możemy mieć najlepszych sprzedawców, albo najlepszych pracowników produkcji, ale od relacji szef- pracownik zależy, czy ten potencjał zostanie…
Patrick Lencioni „Przezwyciężanie pięciu dysfunkcji pracy zespołowej”
Kto ma za sobą lekturę „Pięciu dysfunkcji pracy zespołowej” Partricka Lencioniego ten powinien sięgnąć po kontynuację bestselleru – „Przezwyciężanie pięciu dysfunkcji pracy zespołowej”. Określenie problemów w zespole jest tylko pierwszym…
Gdy góra lodowa topnieje – John Kotter
Opowieść dla odważnych dorosłych Odkąd pingwiny sięgały pamięcią, zawsze mieszkały na tej właśnie górze lodowej. “To nasz dom” – powiedziałyby Ci, gdybyś kiedykolwiek odnalazł drogę do ich świata z lodu…
Ciszej proszę – Cain Susan
Cicha rewolucja… Co najmniej jedna trzecia spośród osób, które znamy, to introwertycy. To ci, którzy wolą słuchać niż mówić, czytać książki niż chodzić na przyjęcia. Są oni pomysłowi i twórczy,…
Pułapki myślenia – Kahneman Daniel
Czy ludzie są świadomymi i autonomicznymi autorami własnych wyborów i osądów? Czy mogą ufać własnemu myśleniu, zwłaszcza temu szybkiemu – intuicyjnemu i emocjonalnemu? Rozważniej jest na pewno zdać się na…
Siła nawyku – Duhigg Charles
Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie Nawyki mają potężną moc, a przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka! Nałogowo palimy, bezustannie sprawdzamy…
Buntownik z wyboru
Film opowiada historię Willa Huntinga (Matt Damon) – dwudziestolatka mieszkającego w ubogiej dzielnicy, który zajmuje się sprzątaniem pobliskiej uczelni. Niewiele osób jednak wie, ze Will to bardzo uzdolniony matematyk. Gdy…
5 dysfunkcji pracy zespołowej – Patrick Lencioni
Najważniejsza pozycja do sesji APLO o zarządzaniu zespołem. Pięć dysfunkcji pracy zespołowej to wciągająca i pouczająca opowieść o przywództwie. Autor koncentruje swój żywy intelekt i umiejętność opowiadania na fascynującym i złożonym…
Jak zbudować zespół? – obejrzyj “Parszywą Dwunastkę”
Sesja APLO dotycząca zarządzania zespołem. Jak dobierać ludzi do zespołu? Jak zjednać niechętnych? Jak wykorzystać potencjał członków zespołu? Trenerzy do zainspirowania polecają kultowy film “Parszywa dwunastka” z 1967 roku. O…