WYKŁADOWCA APLO

 

Życiorys

Pierwszy reprezentant na Polskę, a następnie dyrektor szkolenia międzynarodowego personelu fundacji Ashoka, prowadzi badania nad przedsiębiorcami społecznymi i innowatorami, charyzmatyczny wykładowca.
Współpracuje z Ośrodkiem Badań Układów Złożonych Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, badając zjawisko przedsiębiorczości społecznej. Współautor i autor artykułów na ten temat. Członek Rady Fundacji Synapsis i Fundacji dla Polski; jeden ze współzałożycieli Akademii Rozwoju Filantropii. Od 1970 do 1995 pracował czynnie jako psychoterapeuta. Pod koniec lat 80-tych współzałożyciel i kierownik Osiedlowego Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży „Synapsis”. Specjalista psychologii klinicznej Io, licencjonowany psychoterapeuta i superwizor psychoterapii Polskich Towarzystw Psychologicznego i Psychiatrycznego, rekomendowany do NFZ. Licencjonowany trener i superwizor treningów grupowych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Autor około 30 publikacji w tej dziedzinie.
Główną pasją Ryszarda jest magia kreatywności; pasja ta przewija się przez wszystkie dotychczas wykonywane prace. Hobby: zdjęcia podwodne (z fajeczką, nie z tlenem) i zbieranie bardzo starych pocztówek.