COACH APLO

Życiorys

Z wykształcenia – ekonomista i specjalista w zakresie zarządzania. Z pasji – społecznik oraz odkrywca nieznanych zakątków Afryki i zakamarków ludzkiej natury. Prowadzi własną praktykę skupioną przede wszystkim na coachingu dla wyższej kadry kierowniczej oraz indywidualnym konsultingu związanym z problematyką rozwoju i skuteczności w zarządzaniu w Polsce i Afryce. Prowadzi także wykłady na uczelniach w Afryce.
Zdobywanie doświadczenia i praktycznej wiedzy na temat biznesu i zarządzania złożonymi, na pierwszy rzut oka niemożliwymi do zrealizowania przedsięwzięciami, rozpoczął jeszcze na studiach na Wydziale Handlu Zagranicznego SGPiS w drugiej połowie lat 80-tych. Wtedy to razem z przyjacielem zdobył odpowiednie fundusze, kupił swojego pierwszego Landrovera i przez prawie rok czasu przemierzył nim ponad 20 krajów Afryki w drodze z Warszawy do Nairobi.
Swoją karierę zawodową rozpoczął w 1990 roku jako pierwszy z rekrutów jednej z najlepszych firm doradczych Arthur Andersen. Początkowo doświadczenie biznesowe zdobywał w biurze w Londynie. Uczestnictwo od pierwszego dnia w restrukturyzacji polskiej gospodarki, solidne przygotowanie i nabyta wiedza finansowa i dotycząca wszelkich
aspektów zarządzania ludźmi były doskonała bazą do szybkiego rozwoju i awansu.
Odpowiadał za projekty o unikalnej wadze jak np. studium rozwoju polskiej bankowości, które dało podwaliny pod strategię prywatyzacji polskiego sektora bankowego, czy też największą w polskiej gospodarce fuzję banków Grupy Pekao SA.
W sumie uczestniczył i/lub odpowiadał za realizację ponad 200 projektów w zakresie opracowania i wdrażania strategii i restrukturyzacji firm, a także projektowania i wdrażania systemów technologii informatycznych i zarządzania personelem. W tym ostatnim obszarze organizował i prowadził procesy typu Assessment Centre dla kadry kierowniczej, w których uczestniczyło w sumie kilkuset managerów średniego i najwyższego szczebla kadry kierowniczej. Opracowywał także strategie i systemy motywacyjne dla kadry zarządzającej dużych korporacji i systemy podziału wypracowanej wartości dla właścicieli prywatnych przedsiębiorstw. W swej karierze managera osobiście rekrutował i regularnie oceniał kilkuset pracowników (ok. 200), a w przypadku kilkunastu zdecydował o zakończeniu współpracy.
W 1999 roku został partnerem a w 2002 roku partnerem zarządzającym i prezesem Andersen Business Consulting („ABC”). W tym samym roku w efekcie upadku światowej organizacji Andersen razem z pozostała grupą partnerów ABC stanął przed unikalnym wyzwaniem ocalenia firmy i zapewnienia przyszłości ponad 120 osobowej grupie pracowników. Pokonanie, wydawać by się mogło niemożliwego do pokonania kryzysu rynkowego, utrzymanie zespołu oraz dalszy rozwój w Polsce i Europie Środkowej upadłej w świecie firmy, stanowiły źródło wielu doświadczeń niemożliwych do uzyskania w innej sytuacji. W efekcie posiadł unikalną kombinację praktycznego doświadczenia z zakresu biznesu oraz zarządzania i rozwoju ludzi. U szczytu swej kariery w strukturach korporacyjnych, w 2005 roku zdecydował, że najlepszym sposobem dalszego rozwoju będzie rola niezależnego partnera i doradcy czołowych przedstawicieli kadry zarządzającej firm, instytucji rządowych i prywatnych
przedsiębiorców. Swą działalność prowadzi w Polsce i Afryce Wschodniej.
Współpraca w zagadnieniach doradztwa biznesowego stała się przyczynkiem do rozwoju zainteresowania executive i business coachingiem. Po latach doświadczeń i analizie wielu  przypadków zrozumiał, że w bardzo wielu sytuacjach największym wyzwaniem dla zarządzających i przedsiębiorców może być nie tylko brak wiedzy, ale nieumiejętność poradzenia sobie z własnymi ograniczeniami. W efekcie, w zależności od oceny potrzeby klienta, prowadzi indywidualne sesje coachingowe lub projekty doradcze. Doskonałe zrozumienie biznesu, a tym samym konkretnych uwarunkowań i sytuacji swoich klientów, a także wiedza na temat ludzkiej psychiki zdobyta w praktycznych doświadczeniach i na szkoleniach coachingowych stanowią realną podstawę do owocnej współpracy z klientami.
Praktyczne doświadczenie biznesowe i w zakresie zarządzania personelem uzupełniał dodatkową wiedzą w najlepszych międzynarodowych instytucjach i organizacjach. Zdobył tytuł MBA w Graduate School of Business na University of Chicago i tytuł certyfikowanego coacha międzynarodowego ICC (International Coaching Community). Ponadto uczestniczył w wielu szkoleniach na temat zarządzania biznesem i kapitałem ludzkim organizowanych m.in. przez University of Chicago, Lafferty, BAI, ACCA, itp. W zakresie doradztwa biznesowego jest „sparing partnerem” dla przedsiębiorców i członków zarządów czołowych firm w Polsce i Afryce w procesach rozwoju i/lub podejmowania trudnych decyzji.
W Polsce jest uznanym ekspertem w zakresie rozwoju biznesu i współpracy rozwojowej na obszarze Afryki. Wielokrotnie był zapraszany do współpracy przez takie instytucje jak Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Inwestycji i Handlu Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Europejski Kongres Gospodarczy, itp.
Łączy i wykorzystuje doświadczenie z zakresu biznesu i rozwoju ludzi w aktywnej działalności społecznej na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym – oprócz lat spędzonych w biznesie posiada szerokie praktyczne doświadczenie samorządowe (w latach 2002-2006 był radnym w swojej podwarszawskiej gminie, gdzie dalej uważany jest za reformatora lokalnej społeczności). Na płaszczyźnie międzynarodowej, kontynuując swoją rozpoczętą przed 30 laty przygodę, pracuje z instytucjami i organizacjami społecznymi w Afryce Wschodniej. Wdraża w praktyce zasady społecznej odpowiedzialności biznesu (Corporate Social Responsibility) – jest założycielem i prezesem Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia, która realizuje projekty rozwojowe w krajach tego regionu w zakresie budowania i rozwijania potencjału lokalnych grup i inicjatyw społecznych.
Łącznie w okresie 2006-2020 zrealizował ponad 30 projektów w Kenii, Rwandzie, Ugandzie, Tanzanii i Burundi.
Wielowymiarowość zainteresowań i działalności oraz skuteczne dokonanie osobistej  transformacji kariery oraz stylu życia i pracy zawodowej przyczyniły się do osiągnięcia dojrzałości i praktycznego spojrzenia na kwestie biznesu i wszelkich aspektów rozwoju prywatnego i zawodowego jednostki. Jest członkiem ICC – International Coaching Community. Prowadzi praktykę w języku polskim i angielskim.