Psychosomatyka i jak radzić sobie ze stresem? Spotkanie Klubu Alumnów APLO
Stres towarzyszy człowiekowi od początku jego istnienia. Jest wpisany w naszą egzystencję. Pozbycie się go nie jest możliwe, jednak warto pamiętać, że sam stres nie zawsze jest wydarzeniem negatywnym oraz każdy z nas inaczej na niego reaguje. Istnieją kwestie związane ze stresem, na które nie mamy wpływu, ale jednocześnie istnieją sposoby reakcji, na które mamy wpływ i które pozwalają nam lepiej nim zarządzać. Więcej o tym zagadnieniu, a także o towarzyszących nam w życiu emocjach, mogli usłyszeć absolwenci oraz uczestnicy bieżącej edycji APLO w trakcie spotkania online.
13 kwietnia 2021 roku odbyło się kolejne wyjątkowe spotkanie w ramach Klubu Alumnów.
Po krótkim wprowadzeniu przez Zofię Dzik – twórcę i Dyrektora APLO, absolwenci, jak również uczestnicy bieżącej edycji APLO mieli możliwość dowiedzieć się więcej o radzeniu sobie ze stresem ze zwróceniem szczególnej uwagi na pracę z ciałem. Prelegentem głównego tematu spotkania była dr Magdalena Skopińska, doświadczony menadżer, m.in. były Prezes Zarządu Johnson & Johnson Polska, a od kilku lat pierwszy w Polsce coach somatyczny i ontologiczny.
Pod presją, w okresie niepewności powstaje w ciele, inicjowana w układzie limbicznym reakcja. U każdego jest inna. Bez udziału naszej świadomości „popycha nas” do pewnych zachowań, sposobów komunikacji czy podejścia do problemów. U niektórych pojawia się w postaci gniewu i agresji, u innych jako unikanie kontaktu, czasem ustępowanie a czasem odcinanie się od rzeczywistości.
W czasie warsztatu była mowa o budowaniu równowagi w czasach presji i niepewności, żeby zapewnić sobie działanie zgodne z własnymi wartościami i intencjami a nie z tym, do czego ta nabyta, zautomatyzowana reakcja nas popycha.
Zdaniem prowadzącej reakcja stresowa ma charakter indywidualny, powodujący automatyczne reagowanie i działanie oparte często na dotychczasowych doświadczeniach danej osoby. Z drugiej strony komórki nerwowe i synapsy często używane wzmacniają się, natomiast nieużywane zanikają. To co jest często powtarzane staje się automatem. Kształtuje nas to co robimy i powtarzamy. Układ nerwowy człowieka może się zmieniać pod wpływem „robienia” i powtarzania. Pomocne mogą być: uważność, joga, medytacja a także postawa oddech i dotyk, jednak nie tylko to. Błędem jest walka, przeciwstawianie się automatycznej reakcji stresowej. Należy rozpoznać problem/ zrównoważyć go oraz zbudować nową odpowiedź. Ćwiczenia równoważenia uczestnicy wykładu uczyli się właśnie w trakcie wykładu, a zmiana reakcji następuje poprzez odpowiednie powtarzanie, ćwiczenie. Prowadząca: dr n. med. Magda Skopińska. Link do profilu – Magda Skopińska.
Po spotkaniu z Magdą Skopińską odbyło się niezwykle „pochłaniające” spotkanie z Beatą Kaczor, wieloletnim Coachem APLO – w temacie: Odporność Mentalna dźwignią naszego zdrowia psychicznego. Czy istnieją złe emocje? Czy należy je powstrzymywać? Czy na pewno np. gniew jest złą emocją? Przez lata kulturowo jesteśmy uczeni, że pewnego rodzaju reakcje są złe. Niezwykła osobowość Pani Beaty jak również główne zagadnienie tematu, czyli emocje zainteresowały uczestników i były zalążkiem wielu reakcji i pytań. Link do profilu – Beata Kaczor.
O kolejnych spotkaniach w ramach klubu Alumni będą otrzymywać drogą mailową.